Hajhullás, korpásodás
HAJHULLÁS, KORPÁSODÁS
A hajhullás leggyakoribb három formája közé tartozik a diffúz hajhullás, amikor egyenletesen ritkul meg a haj a fejbőrön, az androgén, azaz férfias tipusú hajhullás, és a harmadik, az alopécia areata, azaz foltos hajhullás.
Diffúz hajhullás hátterében leggyakrabban hiánybetegségek, vitamin-, nyomelem hiány, stressz, anyagcsere betegségek, túlzott diéta, fogyás, vérszegénység áll. A haj ilyenkor egyenletesen ritkult, súlyosabb alopéciáról akkor beszélünk, ha az eredeti hajmennyiség legalább 50 %-a kihullik. A kiváltó okot megszüntetve ez a típusú hajhullás jól kezelhető.
Az androgén hajhullás elsősorban férfiakra jellemző, de nőknél is előfordul. A férfiak kopaszodása genetikailag meghatározott, általában 30 éves kor körül kezdődik, a hajvesztés jellemző területe a fejtető és a homlok két oldala. Az újabb kutatások az anyai nagyapa szerepét hangsúlyozzák az androgén alopécia öröklődésében. Kezelése nem egyszerű, az igazán hatékony szerek a finasterid tartalmú hormontablatták. Ezek megállítják a hajhullást, de mellékhatásaik miatt (elsősorban potenciaproblémák) nem igazán javasolhatóak, Magyarországon nincsenek is forgalomban.
Helyileg a koffein illetve a minoxidil tartalmú hajszeszek a leghatásosabbak.
A koffein tartalmú hajszeszek a sejtek energetikai folyamatait erősítik, illetve a tesztoszteron hajvesztést okozó hatását blokkolják. Általában 3-4 hónap után csökken, illetve megáll a hajhullás, de folyamatos kezelés javasolt.
A férfiak 30-40 %-ánál hatásos a minoxidil tartalmú hajszesz. Ez nem hormon tartalmú készítmény, eredetileg egy vérnyomás csökkentő tabletta hatóanyaga, hajhullást csökkentő hatásának mechanizmusa nem ismert. Az igazán hatásos a csak külföldről beszerezhető 5 %-os oldat, amelyet naponta kétszer kell alkalmazni 4 hónapon keresztül, majd utána naponta egyszer, folyamatosan. Elhagyása után a hajhullás újra jelentkezik.
Nagyon fontos az időben elkezdett kezelés, mivel ha a hajtüszők elhalnak, márcsak a hajátültetés segít.
Androgén hajhullás nőknél is jelentkezhet, elsősorban a változókor után, illetve hormonális problémák esetén. Olyanoknál is előfordul, akiknél hormonszint eltérés nem mutatható ki, de a hajtüszők sejtjein több az androgénkötő receptor, így a vérben levő tesztoszteron erőteljesebb hatást fejt ki és hajhullás jelentkezik. Nők androgén hajhullásánál hatásos kezelés bizonyos fogamzásgátlók szedése, külsőleg fitoösztrogén, ösztradiol , kortizon tartalmú hajszeszek használata, illetve lézerfésű alkalmazása.
A foltos hajhullásnál egy vagy több helyen általában köralakban hullik ki a haj. Leggyakoribb oka valamilyen góc, gyulladás a szervezetben, példáúl rossz fogak, gennyes mandulák. Okozhatja stressz, pajzsmirigy betegség, illetve lehet autoimmun jellegű. Mechanikai ingerek pl. bizonyos frizurák viselése miatt is kialakulhat. Autoimun jellegű foltos hajhullásnál mindig fennáll a kiújulás veszélye, ilyenkor nagyon fontos az időben elkezdett, akár belsőleg szedett gyógyszerekkel történő kezelés. Ha a kopasz folt határán a hajszál könnyen kitéphető, vastag, felkiáltójel formájú, akkor a hajhullás még aktív. Ha a fejbőr vizsgálata során hegesedést, elhalt hajtüszőket látunk, akkor hajvisszanövést az érintett területen nem várhatunk.
Minden esetben mikrokamerás fejbőr vizsgálat történik, amikoris nagy nagyítással látszódik a hajtüszők állapota, a fejbőr esetleges betegsége, nyomon követhető a terápia sikeressége. A mikrokamerás vizsgálat mellett hajhullás esetén az esetek többségében egyéb vizsgálatokra is szükség lehet (ált. labor, vérkép, vas, TVK, ASO, pajzsmirigy vizsgálat, góc vizsgálatok, UH-vizsg. , hormon vizsg. stb. )
Az alábbi táblázat a mikrokamerával látott kép és ez alapján a hajhullás lehetséges okait mutatja:
GYULLADÁS | KORPÁSODÁS | ELHALT HAJTÜSZŐK |
SORVADT HAJTÜSZŐK |
|
FOLTOS HAJHULLÁS | Pyoderma, Furunculus, Tinea capitis |
Psoriasis vulgaris, Gombásodás (Microsporiasis) |
Scleroderma, Syphilis, Mechanikai ingerek(pl. sisak viselése), Hegesedés (műtét, sérülés, acne után) Favus |
Autoimmun jellegű hajhullás, Pajzsmirigy betegségek, Gyulladásos gócok, Szűk sapka, hajráf, Trichotillomania |
HOMLOKON, FEJTETŐN HAJHULLÁS |
Androgén tipusú hajhullás+ Seborrhoeas dermatitis |
Androgén tipusú hajhullás+ Seborrhoea |
Androgén alopécia II-es stádiuma | Androgén alopécia I-es stádiuma, Nők: PCO-sy. , Hormon-kezelések |
EGYENLETES HAJHULLÁS |
Contact dermatitis (pl. hajfesték-allergia), Nagy kiterjedésű localis fertőzések, Autoimmun betegségek |
Psoriasis capitis, Vegyszer ártalom (munkahelyi), Kozmetikumok okozta irritació, Gyógyszerek (pl. retinoidok), Bőrszárassággal járó krónikus betegségek (egyes aenemiak) |
Citosztatikumok, Mérgezések (pl. nehézfémek, arzén), Időskori hajhullás, Súlyos anyag cserebetegségek (pl. diabetes évtizedek óta), |
Stressz, Hiánybetegségek, Diéta, fogyás, Anorexia Anyagcsere- betegségek, Szezonális hajhullás, Gyógyszerek, Láz, Krónikus betegségek: gyulladások, tumorok, paraziták, Szülés utáni, Candidiasis sy. Túlzásbavitt dauer, festés |
Megjegyzés: tovább színezi a képet, ha egyszerre több tünet is megfigyelhető, illetve a hajhullás hátterében több ok is valószínűsíthető. Ahol a hajtüszők sorvadtak és a hajhullást kiváltó ok nem szűnik meg, átmehet a hajhullás egy súlyosabb formába, a hajtüszők elhalhatnak.
Mikrokamerás vizsgálattal meg lehet különböztetni a hajhullást a felgyorsult hajváltástól (az utóbbinál sok új hajszálat látunk és a hajtüszők épek).
Kezelés: mindig a kiváltó oknak megfelelő adekvát kezelésre van szükség, amit kiegészítünk a fejbőrt tápláló, a hajtüszőket erősítő külső és belső kezeléssel.
Nagyon fontos az időben elkezdett kezelés, mert elhalt hajtüszők esetén nincs esély a haj visszanövésére ( csak a hajátültetés).